At the Conference

NMUN•NY 2024 Conference Schedule

This preliminary schedule is subject to change. It was last updated 15 Feb.

Meetings are in the New York Hilton Midtown Hotel unless otherwise noted.

Day 1
NY-1: Sunday, 24 March | NY-2: Monday, 1 April

2:30 p.m. – 5:00 p.m.

NMUN Conference Registration
(faculty advisor / head delegate should do this for your entire delegation)

2nd Floor - West Coat Check

2:30 p.m. – 4:30 p.m.

Chair Training
(only for delegates selected in advance)

3rd Floor - Rendezvous Trianon

3:30 p.m. 4:30 p.m.

Delegate NMUN Rules Q&A and Conduct Expectations (optional)
(watch our training video prior to attending)

3rd Floor - Trianon Ballroom
(and Mercury Ballroom, if Trianon fills)

4:30 p.m. – 6:00 p.m.

Opportunity Fair
(meet with representatives of graduate schools and other organizations)

3rd Floor - West Promenade
(outside the Grand Ballroom)

6:00 p.m. 7:00 p.m.

Opening Ceremony
(formal conference dress code begins; bring everything you need for committee sessions with you to Opening)

3rd Floor - Grand Ballroom

7:00 p.m. – 7:15 p.m.

NMUN Late Conference Registration

2nd Floor - West Coat Check

7:00 p.m. 10:45 p.m.

Information Services Open
(lost and found, $10 badge / placard replacement fee)

2nd Floor - West Coat Check

7:00 p.m. 10:30 p.m.

Faculty Room Open

2nd Floor - Morgan

7:00 p.m.* 10:00 p.m.
*
start time will be 15 minutes after Opening Ceremony ends

Committee Session 1:
All Committees except for those listed below

See Committee Locations Below

7:00 p.m.* 10:30 p.m.
*
start time will be 15 minutes after Opening Ceremony ends

Committee Session 1:
GA1, GA2, GA3, IAEA, UNEA

See Committee Locations Below

7:45 p.m. 9:45 p.m.

Faculty: Welcome Reception
(faculty advisor ribbon required)

Concourse A

Day 2
NY-1: Monday, 25 March | NY-2: Tuesday, 2 April

9:00 a.m. – 1:00 p.m.

Mission Briefings
(if pre-arranged by your delegation)

Permanent Missions to the UN

10:00 a.m. – 11:00 a.m.

Delegate Seminar 1: Chocolate, The Taste of Freedom; The Holocaust Memoir of a Hidden Dutch Child
(for those without a Mission Briefing at this time)

3rd Floor - Trianon Ballroom

11:00 a.m. – 12:00 p.m.

Delegate Seminar 2: Career Opportunities at the UN Secretariat
(for those without a Mission Briefing at this time)

3rd Floor - Mercury Ballroom

12:00 p.m. – 1:00 p.m.

Head Delegates Briefing

2nd Floor - Sutton North

1:15 p.m. – 10:45 p.m.

Information Services Open
(lost and found, $10 badge / placard replacement fee)

2nd Floor - West Coat Check

1:30 p.m. – 10:30 p.m.

Faculty Room Open

2nd Floor - Morgan

1:30 p.m. – 5:00 p.m.

Committee Session 2:
All Committees except for those listed below

See Committee Locations Below

1:30 p.m. – 5:30 p.m.

Committee Session 2:
GA1, GA2, GA3, IAEA, UNEA

See Committee Locations Below

3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Faculty: New Faculty Advisor Session
(Q & A for new faculty with veteran faculty and staff)

2nd Floor - Morgan

6:30 p.m. – 10:00 p.m.

Committee Session 3:
All Committees except for those listed below

See Committee Locations Below

7:00 p.m. – 10:30 p.m.

Committee Session 3:
GA1, GA2, GA3, IAEA, UNEA

See Committee Locations Below

Day 3
NY-1: Tuesday, 26 March | NY-2: Wednesday, 3 April

8:15 a.m. – 10:45 p.m.

Information Services Open
(lost and found, $10 badge / placard replacement fee)

2nd Floor - West Coat Check

8:30 a.m. – 10:30 p.m.

Faculty Room Open

2nd Floor - Morgan

8:30 a.m. – 12:00 p.m.

Committee Session 4:
GA1, GA2, GA3, IAEA, UNEA

See Committee Locations Below

9:00 a.m. – 11:30 a.m.

Committee Session 4:
All Committees except for those listed above

See Committee Locations Below

12:00 p.m. – 1:00 p.m.

Head Delegates Briefing

2nd Floor - Sutton North

1:30 p.m. – 4:30 p.m.

Committee Session 5:
All Committees except for those listed below

See Committee Locations Below

2:00 p.m. – 5:30 p.m.

Committee Session 5:
GA1, GA2, GA3, IAEA, UNEA

See Committee Locations Below

3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Faculty: Karen J. Vogel Faculty Seminar: An Insider's Guide to the UN

2nd Floor - Morgan

6:30 p.m. – 9:30 p.m.

Committee Session 6:
All Committees except for those listed below

See Committee Locations Below

7:30 p.m. – 10:30 p.m.

Committee Session 6:
GA1, GA2, GA3, IAEA, UNEA

See Committee Locations Below

Day 4
NY-1: Wednesday, 27 March | NY-2: Thursday, 4 April

8:15 a.m. – 5:30 p.m.

Information Services Open
(lost and found, $10 badge / placard replacement fee)

2nd Floor - West Coat Check

8:30 a.m. – 5:00 p.m.

Faculty Room Open

2nd Floor - Morgan

8:30 a.m. – 11:30 a.m.

Committee Session 7:
All Committees except for those listed below

See Committee Locations Below

9:00 a.m. – 12:00 p.m.

Committee Session 7:
GA1, GA2, GA3, IAEA, UNEA

See Committee Locations Below

12:00 p.m. – 1:00 p.m.

Head Delegates Briefing

2nd Floor - Sutton North

1:30 p.m. – 4:30 p.m.

Committee Session 8:
All Committees except for those listed below

See Committee Locations Below

2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Committee Session 8:
GA1, GA2, GA3, IAEA, UNEA

See Committee Locations Below

2:15 p.m. – 2:45 p.m.

Faculty: Information on Upcoming NMUN Conferences

Concourse A

3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Faculty: Feedback Session
(early distribution of delegation UN Security Badges to faculty)

Concourse A

4:30 p.m. – 5:30 p.m.

Pick Up UN Security Badges
(if your faculty advisor didn’t do so earlier, one person picks them up for your entire delegation)

2nd Floor - West Coat Check

Day 5
NY-1: Thursday, 28 March | NY-2: Friday, 5 April

UN space usage is always subject to availability; UN needs understandably take precedence over ours.

8:45 a.m. – 10:30 a.m.

Information Services Open
(lost and found, $10 badge / placard replacement fee)

Hilton, 2nd Floor - West Coat Check

9:00 a.m. – 10:30 a.m.

ECOSOC Plenary Session
Voting Attendees: ECOSOC Committee Delegates
Others may attend as observers but must be seated around the room's perimeter.
(voting on one resolution from: CND, CSocD, CSW, ESCAP, UNDP, UNEA, UNESCO)

Hilton, 3rd Floor - Trianon Ballroom

9:00 a.m. – 10:30 a.m.

GA Plenary Session
Voting Attendees: Assign up to 4 Delegates / Head Delegates for each of your full country assignments.
Others may attend as observers but must be seated around the room's perimeter.
(voting on one resolution from: GA1, GA2, GA3, HRC, IAEA, PBC, UNHCR)

Hilton, 2nd Floor - Sutton

12:00 p.m. – 1:30 p.m.

Closing Ceremony 1
(for schools with names that start with N-Z)
If at the UN, you must wear both your NMUN badge and UN Security badge, and bring a government issued photo ID.

United Nations, General Assembly Hall
(subject to availability and approval by the UN; if UN is unavailable: 12:00-1:30 p.m. Hilton, 3rd Floor - Grand Ballroom)

3:00 p.m. – 4:30 p.m.

Closing Ceremony 2
(for schools with names that start with A-M)
If at the UN, you must wear both your NMUN badge and UN Security badge, and bring a government issued photo ID.

United Nations, General Assembly Hall
(subject to availability and approval by the UN; if UN is unavailable: 12:00-1:30 p.m. Hilton, 3rd Floor - Grand Ballroom)

10:00 p.m. – 2:00 a.m.

Delegate Dance
(NMUN badge required for entry)

Terminal 5, 610 W. 56th St.

2024 Committee Locations - Hilton Hotel

CND

Commission on Narcotic Drugs

2nd Floor - Murray Hill West

CSocD

Commission for Social Development

2nd Floor - Madison

CSW

Commission on the Status of Women

2nd Floor - Nassau East

ECOSOC

Economic and Social Council

3rd Floor - Petit Trianon

ESCAP

Economic and Social Commission for Asia and the Pacific

2nd Floor - Nassau West

GA 1

General Assembly First Committee

2nd Floor - Beekman and Sutton North

GA 2

General Assembly Second Committee

2nd Floor - Regent and Sutton South

GA 3

General Assembly Third Committee

2nd Floor - Rhinelander South

HRC

Human Rights Council

2nd Floor - Murray Hill East

IAEA

International Atomic Energy Agency

2nd Floor - Gramercy

PBC

Peacebuilding Commission

2nd Floor - Clinton

SC

Security Council

3rd Floor - Rotunda

UNDP

United Nations Development Programme

2nd Floor - Gibson

UNEA

United Nations Environment Assembly

3rd Floor - Trianon Ballroom

UNESCO

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization

3rd Floor - Rendezvous Trianon

UNHCR

United Nations High Commissioner for Refugees, Office of the

3rd Floor - Mercury Ballroom

Other Rooms - Hilton Hotel

Information Services / Help Desk
(lost and found, $10 badge / placard replacement fee)

2nd Floor - West Coat Check

Faculty Room

2nd Floor - Morgan

Head Delegates Briefing

2nd Floor - Sutton North

Hilton Floor Plans

Second Floor

Third Floor

Concourse Level